19 Nisan 2013 Cuma

Anne Sütünü En Çok Neler Arttırır?Oğlum Toprak'ı 12 ay 15 gün emzirdim. Annelik ile ilgili yaşadığım en özel tecrübeydi benim için: Sadece bebeğimin ve benim paylaştığımız ortak mutluluk anları... Ben anne sütü yönünden çok şanslıydım. Bol bol sütüm oldu ve oğlum sadece anne sütü ile beslenerek 6. ayda 9.5 kg'ye ulaşmıştı. Peki benim yaşadığım tecrübelere göre anne sütünü en çok neler arttırır? İşte cevaplarım:)

Kendinize ve bebeğinize güvenin: Daha hamileyken sütüm olacağına çok inadım. Bebeğimin doğumuyla   hem ona hem de kendime güvenerek emzirmeye başladım. İlk başlar elbette kolay değildi. İlk günlerde ve 4. ayda yaşadığım zorlukla daha önceki anne sütü yazımda yer vermiştim. Ama tüm zorlukları zamanla aştık ve ardından her şey hayal ettiğim gibi oldu.

Bol bol su için: Bence bol su içmek anne sütünü en çok arttıran şeylerin başında geliyor. Özellikle emzirmeden önce su içmeye gayret ediyordum. Suyun anne sütünün büyük kısmını oluşturması su ve sıvı tüketiminin emzirme döneminde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor aslında.

Bebeğinizi sık sık emzirin: Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz süt üretiminiz o kadar artacaktır. Vücudunuz ihtiyaç olduğu kadar süt ürettiği için anne sütüne ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu ona sık sık hissettirin:)

Kaliteli besinler tüketin: Anne sütünün kalitesini yediğiniz yiyecekler belirliyor. Sağlıklı beslenerek hem süt üretimi için ihtiyacınız olan enerjiyi alır hem de sütünüzün kalitesini arttırabilirsiniz. Bu yüzden yediklerime çok dikkat ettim. Elimden geldiğince asitli içecekler, katkı maddeli yiyecekler, çay ve kahveden  uzak durdum.

Uykunuza önem verin: Kendinize uyumak, dinlenmek için fırsatlar yaratın. Özellikle bebeğinizin yenidoğan döneminde o uyudukça siz de uyuyun, en azından dinlenin. Bunun günlük koşuşturmalar arasında zor olduğunu biliyorum ama gün içinde uyuduğum zamanlarda sütüm daha fazla oluyordu.

Süt arttırıcı çaylardan yararlanın: Gün içinde süt arttırıcı çaylardan içebilirsiniz. Ben hem Humana Still Tea'in hem de annemin aktardan aldığı özel bir süt arttırıcı çayın faydasını gördüm. Bu özel karışımda rezene, anason, kimyon gibi süt üretimini arttıran bitkiler vardı.

Çalışırken sütünüzü sağın: Eğer çalışmaya başlayacaksanız iş yerinde günde iki kere sütünüzü sağın. Sütünüzü sağmayı ihmal ederseniz süt üretiminiz de bununla paralel olarak azalıyor. Çalışan bir anne için zahmetli  olsa da Toprak benim çalışmaya başlamamla 6 ay "taşıma anne sütü" ile beslendi:)

Sütünüz bol olsun :))


2 yorum:

  1. rezene ve bulgur da bu konuda etkili besinlerden sanırım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, özellikle rezene çayı benim çok işime yaramıştı:)

      Sil